Sayfalar

Klavyede Bölü Taksim Slash İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede Egik Cizgi Slash Bolu Isareti Simgesi Sembolu Nasil Yapilir
/
Tanım Bilgileri

Eğik çizgi, çeşitli amaçlar için kullanılan bir işarettir. Yan yana yazılması gereken durumlarda mısraların arasına, şiirlerden yapılan alıntılarda, mısraların yan yana yazılması gereken durumlarda mısraları belirlemek için kullanılır. Adres yazarken apartman numarası ile daire numarası arasına ve semt ile şehir arasına konur. Tarihlerin yazılışında gün, ay ve yılı gösteren sayıları birbirinden ayırmak için konur.

Simge Bilgileri

Evrensel Kodu (Unicode): U+002F
HTML Decimal (Onluk) Kodu: /
HTML Hexadecimal (Onaltılık) Kodu: /
URL Alanı Kodu: %2F
İngilizce İsmi: Solidus

Kullanım Bilgileri

Bu işaret klavyede ALT+47(numerik) veya SHIFT+7(klavye üstü) kısayolları kullanılarak yapılabilir. İşareti, yukarıdan Kopyala+Yapıştır yaparak, veri girişi yapılabilen her türlü platform üzerinde (Facebook, Twitter, Microsoft Office Word, Excel) kullanabilirsiniz.

AÇIKLAMALAR

Bu işarete ait kısayol değeri yalnızca Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlar için geçerli olup diğer işletim sistemlerinde -hepsinde denenmemekle birlikte- çalışmamaktadır.

İşareti kısayolu kullanarak yaparken izlenmesi gereken birkaç adım aşağıda verilmiştir:
𝟏 Öncelikle, işaretin yapılabilmesi için kısayol değeri girilinceye kadar ana kombine tuşuna (örneğin; ALT, SHIFT veya ALT Gr) basılı tutulmalıdır. Bu tuşlar aynı işlevleri yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru ana kombine tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟐 Ana kombine tuşuna basılı tutulurken, sayısal değer tuşlarıyla kısayol değeri girilmelidir. Klavye üzerinde sayısal değer tuşları 2 çeşittir, bunlar: Klavyenin üst tarafında bulunan klavye üstü sayısal değer tuşları ve klavyenin sağ tarafında bulunan numerik tuşlardır. Bunlardan numerik tuşlar genelde ALT kombine tuşu ile, klavye üstü tuşlar ise SHIFT veya ALT Gr kombine tuşu ile kullanılmaktadır. İlgili tuşların hiçbiri aynı işlevi yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru sayısal değer tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟑 Son olarak işlem bittiğinde bilgisayar tarafından işaretin oluşturulması için ana kombine tuşu serbest bırakılmalıdır.

İşareti yukarıdan kopyalamak için, işaretin üzerine farenin sol tuşu ile çift tıklama yapılarak işaret seçilmeli ve ardından CTRL-C kısayolu ile veya farenin sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden Kopyala seçeneğini seçerek kopyalama işlemi yapılmalıdır.

Esin Türkmen

Bilgisayar ortamında kullanılabilecek her türlü işaretle ilgili bir webmaster...

2 yorum:

  1. slaç nasıl yapılır bir türlü bilgi bulamadım

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba Aytekin, aradığın bilgi işaretin Kullanım Bilgileri bölümünde yer almaktadır. Orada da yazdığı gibi; işareti yapmanın en kısa yolu SHIFT tuşuna basılı tutarken, klavyenin üstündeki 7 tuşuna basmaktır.

      Sil