Klavyede Bölü Taksim Slash Eğik Çizgi İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede Eğik Çizgi Slash Bölü Isareti Simgesi Sembolü Nasıl Yapılır Solidus on Keyboard shortcut
/

Kopyala ! Kopyalandı !
Simge Bilgileri
UNICODE U+002F
DECIMAL /
HEXADECIMAL /
URL KODU %2F
JAVASCRİPT KODU \u002F
CSS KODU \00002F
RUBY KODU \u{2F}
İNGİLİZCESİ Solidus
KISAYOLU ALT+47
SHİFT+7
Tanım Bilgileri
Eğik çizgi, çeşitli amaçlar için kullanılan bir işarettir. Yan yana yazılması gereken durumlarda mısraların arasına, şiirlerden yapılan alıntılarda, mısraların yan yana yazılması gereken durumlarda mısraları belirlemek için kullanılır. Adres yazarken apartman numarası ile daire numarası arasına ve semt ile şehir arasına konur. Tarihlerin yazılışında gün, ay ve yılı gösteren sayıları birbirinden ayırmak için konur.
Kullanım Bilgileri
Türkçe klavyede soru işareti tuşu nerede nasıl yapılırBu işaret klavyede ALT+47 veya SHİFT+7 kısayolları kullanılarak yapılabilir. Bu özel slash işareti tuşu, yukarıdaki klavyede görüldüğü gibi genellikle klavye üstü 6 sayı tuşunun sağında ve 8 sayı tuşunun solunda yer almaktadır. Bu tuşa SHİFT tuşu ile birlikte bastığınızda eğik çizgi işareti oluşur. Ayrıca işareti, yukarıdaki Kopyala ! butonunu kullanarak, veri girişi yapılabilen her türlü platform üzerinde (Facebook, Twitter, Microsoft Office Word, Excel) yapıştırma işlemi yaparak kullanabilirsiniz.
AÇIKLAMALAR
Bu işarete ait kısayol değeri yalnızca Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlar için geçerli olup diğer işletim sistemlerinde -hepsinde denenmemekle birlikte- çalışmamaktadır.

İşareti kısayolu kullanarak yaparken izlenmesi gereken birkaç adım aşağıda verilmiştir:
𝟏 Öncelikle, işaretin yapılabilmesi için kısayol değeri girilinceye kadar ana kombine tuşuna (örneğin; ALT, SHIFT veya ALT Gr) basılı tutulmalıdır. Bu tuşlar aynı işlevleri yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru ana kombine tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟐 Ana kombine tuşuna basılı tutulurken, sayısal değer tuşlarıyla kısayol değeri girilmelidir. Klavye üzerinde sayısal değer tuşları 2 çeşittir, bunlar: Klavyenin üst tarafında bulunan klavye üstü sayısal değer tuşları ve klavyenin sağ tarafında bulunan numerik tuşlardır. Bunlardan numerik tuşlar genelde ALT kombine tuşu ile, klavye üstü tuşlar ise SHIFT veya ALT Gr kombine tuşu ile kullanılmaktadır. İlgili tuşların hiçbiri aynı işlevi yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru sayısal değer tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟑 Son olarak işlem bittiğinde bilgisayar tarafından işaretin oluşturulması için ana kombine tuşu serbest bırakılmalıdır.

İşareti yukarıdan kopyalamak için, Kopyala butonu kullanılabilir. Veya bir diğer yöntem için, işaretin üzerine farenin sol tuşu ile çift tıklama yapılarak işaret seçilmeli ve ardından CTRL-C kısayolu ile veya farenin sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden Kopyala seçeneğini seçerek kopyalama işlemi yapılmalıdır.

Esin Türkmen

Bilgisayar ortamında kullanılabilecek her türlü işaretle ilgili bir webmaster...

2 yorum:

  1. slaç nasıl yapılır bir türlü bilgi bulamadım

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba Aytekin, aradığın bilgi işaretin Kullanım Bilgileri bölümünde yer almaktadır. Orada da yazdığı gibi; işareti yapmanın en kısa yolu SHIFT tuşuna basılı tutarken, klavyenin üstündeki 7 tuşuna basmaktır.

      Sil