Klavyede Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede Küçüktür İşareti Simgesi Sembolu Nasıl Yapılır less than Sign Keyboard shortcut
<

Kopyala ! Kopyalandı !
Simge Bilgileri
UNICODE U+003C
DECIMAL &#60;
HEXADECIMAL &#x003C;
URL KODU %3C
JAVASCRİPT KODU \u003C
CSS KODU \00003C
RUBY KODU \u{3C}
İNGİLİZCESİ Less-than Sign
KISAYOLU ALT+60
>
<  |

ALT Gr+é
Tanım Bilgileri
Sıralama sembolleri, sayıların sıralanma şeklini gösterirler. Yani, sıralama sembolleri sayıların küçükten büyüğe veya büyükten küçüğe doğru sıralanmasını gösterirler. Sralama sembollerinin solunda ve sayında birer sayı bulunmalıdır. Küçüktür sembolü, sol taraftaki sayının, sağ taraftaki sayıdan daha küçük olduğunu belirtir.
Kullanım Bilgileri
Türkçe klavyede küçüktür işareti tuşu nerede nasıl yapılır Bu işaret klavyede >
<  |
tuşu kullanılarak yapılabilir. Bu kısayol için kullanılacak özel işaret tuşu, yukarıdaki klavyede görüldüğü gibi, klavyenin sol-alt kısmında SHİFT tuşunun sağında ve Z harf tuşunun solunda yer almaktadır.
Bu işaret klavyede ALT+60 kısayolu kullanılarak yapılabilir. Bunun için ALT tuşuna basılı tutarken klavyenin en sağ kısmındaki nümerik tuşlar kullanılarak 60 yazılır ve tüm tuşlar serbest bırakılır.
İşaret ayrıca ALT Gr+é kısayolları kullanılarak yapılabilir. Bu kısayol için kullanılacak özel é işaret tuşu genellikle klavyenin sol üst kısmında ve ESC tuşunun altında yer alır. Bu tuşa ALT Gr tuşu ile birlikte basılırsa küçüktür işareti oluşur.
Ek olarak işareti, yukarıdaki Kopyala butonunu kullanarak, veri girişi yapılabilen her türlü platform üzerinde (Facebook, Twitter, Microsoft Office Word, Excel) yapıştırma işlemi yaparak kullanabilirsiniz.
AÇIKLAMALAR
Bu işarete ait kısayol değeri yalnızca Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlar için geçerli olup diğer işletim sistemlerinde -hepsinde denenmemekle birlikte- çalışmamaktadır.

İşareti kısayolu kullanarak yaparken izlenmesi gereken birkaç adım aşağıda verilmiştir:
𝟏 Öncelikle, işaretin yapılabilmesi için kısayol değeri girilinceye kadar ana kombine tuşuna (örneğin; ALT, SHIFT veya ALT Gr) basılı tutulmalıdır. Bu tuşlar aynı işlevleri yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru ana kombine tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟐 Ana kombine tuşuna basılı tutulurken, sayısal değer tuşlarıyla kısayol değeri girilmelidir. Klavye üzerinde sayısal değer tuşları 2 çeşittir, bunlar: Klavyenin üst tarafında bulunan klavye üstü sayısal değer tuşları ve klavyenin sağ tarafında bulunan numerik tuşlardır. Bunlardan numerik tuşlar genelde ALT kombine tuşu ile, klavye üstü tuşlar ise SHIFT veya ALT Gr kombine tuşu ile kullanılmaktadır. İlgili tuşların hiçbiri aynı işlevi yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru sayısal değer tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟑 Son olarak işlem bittiğinde bilgisayar tarafından işaretin oluşturulması için ana kombine tuşu serbest bırakılmalıdır.

İşareti yukarıdan kopyalamak için, Kopyala butonu kullanılabilir. Veya bir diğer yöntem için, işaretin üzerine farenin sol tuşu ile çift tıklama yapılarak işaret seçilmeli ve ardından CTRL-C kısayolu ile veya farenin sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden Kopyala seçeneğini seçerek kopyalama işlemi yapılmalıdır.

Esin Türkmen

Bilgisayar ortamında kullanılabilecek her türlü işaretle ilgili bir webmaster...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder