Sayfalar

Klavyede Tırnak İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede Tırnak Isareti Simgesi Sembolu Nasil Yapilir
"
Tanım Bilgileri

Tırnak işareti bir noktalama işaretidir. Kelime veya kelime gruplarının bir başına bir de sonuna gelecek şekilde (ikili olarak) kullanılır.

Simge Bilgileri

Evrensel Kodu (Unicode): U+0022
HTML Decimal (Onluk) Kodu: "
HTML Hexadecimal (Onaltılık) Kodu: "
URL Alanı Kodu: %22
İngilizce İsmi: Quotation Mark

Kullanım Bilgileri

Bu işaret klavyede ALT+34(numerik) veya é kısayolları kullanılarak yapılabilir. İşareti, yukarıdan Kopyala+Yapıştır yaparak, veri girişi yapılabilen her türlü platform üzerinde (Facebook, Twitter, Microsoft Office Word, Excel) kullanabilirsiniz.

AÇIKLAMALAR

Bu işarete ait kısayol değeri yalnızca Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlar için geçerli olup diğer işletim sistemlerinde -hepsinde denenmemekle birlikte- çalışmamaktadır.

İşareti kısayolu kullanarak yaparken izlenmesi gereken birkaç adım aşağıda verilmiştir:
𝟏 Öncelikle, işaretin yapılabilmesi için kısayol değeri girilinceye kadar ana kombine tuşuna (örneğin; ALT, SHIFT veya ALT Gr) basılı tutulmalıdır. Bu tuşlar aynı işlevleri yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru ana kombine tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟐 Ana kombine tuşuna basılı tutulurken, sayısal değer tuşlarıyla kısayol değeri girilmelidir. Klavye üzerinde sayısal değer tuşları 2 çeşittir, bunlar: Klavyenin üst tarafında bulunan klavye üstü sayısal değer tuşları ve klavyenin sağ tarafında bulunan numerik tuşlardır. Bunlardan numerik tuşlar genelde ALT kombine tuşu ile, klavye üstü tuşlar ise SHIFT veya ALT Gr kombine tuşu ile kullanılmaktadır. İlgili tuşların hiçbiri aynı işlevi yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru sayısal değer tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟑 Son olarak işlem bittiğinde bilgisayar tarafından işaretin oluşturulması için ana kombine tuşu serbest bırakılmalıdır.

İşareti yukarıdan kopyalamak için, işaretin üzerine farenin sol tuşu ile çift tıklama yapılarak işaret seçilmeli ve ardından CTRL-C kısayolu ile veya farenin sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden Kopyala seçeneğini seçerek kopyalama işlemi yapılmalıdır.

Esin Türkmen

Bilgisayar ortamında kullanılabilecek her türlü işaretle ilgili bir webmaster...

2 yorum:

  1. ABİ EFSANE ANLATMISINIZ DA BU KADAR ANLATMAYA NE GEREK VARDI CİDDEN TEBRİK EDİYORUM EN İYİ SİTELERDEN BİRİSİNİZ YARARLI BULDUM

    YanıtlaSil
  2. Güzel yorumun ve görüşlerin için teşekkürler Unknown sitemizdeki diğer sayfaları da yorumlarıyla birlikte incelersen, Hiçbir şey anlamadım, olmuyor, bu ne biçim anlatım tarzı yorumlar da görebilirsin. Bu tür geri dönütler aldıkça anlatımı mecburen genişlettiğimizi bilmeni ister, iyi eğlenceler dileriz.

    YanıtlaSil