Klavyede Üstüste İki Nokta İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede Üst üste iki nokta İşareti Simgesi Sembolu Nasil Yapilir How To Make colon on keyboard shortcut
:

Kopyala ! Kopyalandı !
Simge Bilgileri
UNICODE U+003A
DECIMAL :
HEXADECIMAL :
URL KODU %3A
JAVASCRİPT KODU \u003A
CSS KODU \00003A
RUBY KODU \u{003A}
İNGİLİZCESİ Colon
KISAYOLU ALT+58
SHİFT+:
Tanım Bilgileri
İki nokta, bir noktalama işaretidir. İki nokta üst üste olarak da bilinir. Metin içerisinde çoğunlukla alıntı yaparken, liste yaparken ve açıklama yaparken kullanılır. Edebî eserlerdeki karşılıklı konuşmalarda, söz sırasının kimde olduğunu belirtmek için kullanılır. İnternet sitesi adreslerinde kullanılır. Matematikte bölme işareti olarak veya kesir veya oran belirtirken kullanılır.
Kullanım Bilgileri
Türkçe klavyede üst üste iki nokta tuşu nerede nasıl yapılır Bu işaret klavyede ALT+58 veya SHİFT+: kısayolu kullanılarak yapılabilir. Bu kısayol için kullanılacak özel işaret tuşu, yukarıdaki klavyede görüldüğü gibi genellikle ç harf tuşunun sağında ve shift tuşunun solunda yer almaktadır. Bu tuşa SHİFT tuşu ile birlikte bastığınızda iki nokta işareti oluşur. Ayrıca işareti yukarıdaki Kopyala butonunu kullanarak, veri girişi yapılabilen her türlü platform üzerinde (Facebook, Twitter, Microsoft Office Word, Excel) yapıştırma işlemi yaparak kullanabilirsiniz.
AÇIKLAMALAR
Bu işarete ait kısayol değeri yalnızca Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlar için geçerli olup diğer işletim sistemlerinde -hepsinde denenmemekle birlikte- çalışmamaktadır.

İşareti kısayolu kullanarak yaparken izlenmesi gereken birkaç adım aşağıda verilmiştir:
𝟏 Öncelikle, işaretin yapılabilmesi için kısayol değeri girilinceye kadar ana kombine tuşuna (örneğin; ALT, SHIFT veya ALT Gr) basılı tutulmalıdır. Bu tuşlar aynı işlevleri yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru ana kombine tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟐 Ana kombine tuşuna basılı tutulurken, sayısal değer tuşlarıyla kısayol değeri girilmelidir. Klavye üzerinde sayısal değer tuşları 2 çeşittir, bunlar: Klavyenin üst tarafında bulunan klavye üstü sayısal değer tuşları ve klavyenin sağ tarafında bulunan numerik tuşlardır. Bunlardan numerik tuşlar genelde ALT kombine tuşu ile, klavye üstü tuşlar ise SHIFT veya ALT Gr kombine tuşu ile kullanılmaktadır. İlgili tuşların hiçbiri aynı işlevi yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru sayısal değer tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟑 Son olarak işlem bittiğinde bilgisayar tarafından işaretin oluşturulması için ana kombine tuşu serbest bırakılmalıdır.

İşareti yukarıdan kopyalamak için, Kopyala butonu kullanılabilir. Veya bir diğer yöntem için, işaretin üzerine farenin sol tuşu ile çift tıklama yapılarak işaret seçilmeli ve ardından CTRL-C kısayolu ile veya farenin sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden Kopyala seçeneğini seçerek kopyalama işlemi yapılmalıdır.

Esin Türkmen

Bilgisayar ortamında kullanılabilecek her türlü işaretle ilgili bir webmaster...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder