Klavyede Büyük Dabulyu Harfi Nasıl Yazılır?

Klavyede Buyuk W Dabulyu Harfi Isareti Simgesi Sembolu Nasil Yapilir
W
Tanım Bilgileri

W ya da w, Türk alfabesinde bulunmayan Latince kökenli bir harftir. İngilizcede sahip olduğu ses, dudaklar büzülerek söylenen V harfi gibidir. Lehçe, Türkmence, Almanca gibi birçok dilde V harfinin yerine kullanılır. Günlük hayattaki yaygın kullanımı üzerine Türk Dil Kurumu bu harfi "çift v" adıyla tanımlamıştır.

Simge Bilgileri

Evrensel Kodu (Unicode): U+0077
HTML Decimal (Onluk) Kodu: w
HTML Hexadecimal (Onaltılık) Kodu: w
URL Alanı Kodu: w
İngilizce İsmi: Latin Small Letter W

Kullanım Bilgileri

Bu işaret klavyede W tuşu ile veya ALT+87(numerik) kısayolu kullanılarak yapılabilir. İşareti, yukarıdan Kopyala+Yapıştır yaparak, veri girişi yapılabilen her türlü platform üzerinde (Facebook, Twitter, Microsoft Office Word, Excel) kullanabilirsiniz.

Dabulyu işaretine benzer işaretler şunlardır:

W w ŵ ʷ 𝐖 𝐰 𝑊 𝑤 𝑾 𝒘 𝒲 𝓌 𝓦 𝔀 𝔚 𝔴 𝕎 𝕨 𝖂 𝖜 𝖶 𝗐 𝗪 𝘄 𝘞 𝘸 𝙒 𝙬 𝚆 𝚠 🄦 🅆
AÇIKLAMALAR

Bu işarete ait kısayol değeri yalnızca Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlar için geçerli olup diğer işletim sistemlerinde -hepsinde denenmemekle birlikte- çalışmamaktadır.

İşareti kısayolu kullanarak yaparken izlenmesi gereken birkaç adım aşağıda verilmiştir:
𝟏 Öncelikle, işaretin yapılabilmesi için kısayol değeri girilinceye kadar ana kombine tuşuna (örneğin; ALT, SHIFT veya ALT Gr) basılı tutulmalıdır. Bu tuşlar aynı işlevleri yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru ana kombine tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟐 Ana kombine tuşuna basılı tutulurken, sayısal değer tuşlarıyla kısayol değeri girilmelidir. Klavye üzerinde sayısal değer tuşları 2 çeşittir, bunlar: Klavyenin üst tarafında bulunan klavye üstü sayısal değer tuşları ve klavyenin sağ tarafında bulunan numerik tuşlardır. Bunlardan numerik tuşlar genelde ALT kombine tuşu ile, klavye üstü tuşlar ise SHIFT veya ALT Gr kombine tuşu ile kullanılmaktadır. İlgili tuşların hiçbiri aynı işlevi yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru sayısal değer tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟑 Son olarak işlem bittiğinde bilgisayar tarafından işaretin oluşturulması için ana kombine tuşu serbest bırakılmalıdır.

İşareti yukarıdan kopyalamak için, işaretin üzerine farenin sol tuşu ile çift tıklama yapılarak işaret seçilmeli ve ardından CTRL-C kısayolu ile veya farenin sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden Kopyala seçeneğini seçerek kopyalama işlemi yapılmalıdır.

Klavyede Büyük Dabulyu Harfi Nasıl Yazılır? Klavyede Büyük Dabulyu Harfi Nasıl Yazılır? Reviewed by Klavye İşaretleri on 1/14/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.