Klavyede Eşittir İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede Eşittir Isareti Simgesi Sembolu Nasil Yapilir equals Sign Keyboard shortcut
=

Kopyala ! Kopyalandı !
Simge Bilgileri
UNICODE U+003D
DECIMAL =
HEXADECIMAL =
URL KODU %3D
JAVASCRİPT KODU \u003D
CSS KODU \00003D
RUBY KODU \u{3D}
İNGİLİZCESİ Equals Sign
KISAYOLU ALT+61
SHİFT+0
Tanım Bilgileri
Eşittir işareti günümüzdekine benzer şekli ile ilk kez 1557 yılında Galli matematikçi Robert Recorde tarafından kullanılmış olan işarettir. 16. yüzyıla kadar bütün matematikçiler kendilerine has eşittir işaretleri kullanırlardı ve ortak bir gösterim biçimi olmaması birbirlerini anlamalarını zorlaştırmaktaydı. Robert Recorde 1557 tarihli The Whetstone of Witte adlı yapıtında : "Eşittir sözcüğünü bıktırıcı bir biçimde tekrar tekrar kullanmaktansa genelde çalışırken yaptığım gibi paralel iki çizgi koyacağım, çünkü paralel iki çizgiden daha eşit bir şey olamaz" diyerek ilk kez kullanmıştır.
Kullanım Bilgileri
Türkçe klavyede virgül nerede nasıl yapılırBu işaret klavyede ALT+61 veya SHİFT+0 kısayolları kullanılarak yapılabilir. Bu eşittir işaret tuşu, yukarıdaki klavyede görüldüğü gibi genellikle üst kısımda 9 sayı tuşunun sağında ve ? tuşunun solunda yer almaktadır. Bu tuşa SHİFT tuşu ile birlikte bastığınızda eşittir işareti oluşur. Ayrıca işareti, yukarıdaki Kopyala ! butonunu kullanarak, veri girişi yapılabilen her türlü platform üzerinde (Facebook, Twitter, Microsoft Office Word, Excel) yapıştırma işlemi yaparak kullanabilirsiniz.
AÇIKLAMALAR
Bu işarete ait kısayol değeri yalnızca Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlar için geçerli olup diğer işletim sistemlerinde -hepsinde denenmemekle birlikte- çalışmamaktadır.

İşareti kısayolu kullanarak yaparken izlenmesi gereken birkaç adım aşağıda verilmiştir:
𝟏 Öncelikle, işaretin yapılabilmesi için kısayol değeri girilinceye kadar ana kombine tuşuna (örneğin; ALT, SHIFT veya ALT Gr) basılı tutulmalıdır. Bu tuşlar aynı işlevleri yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru ana kombine tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟐 Ana kombine tuşuna basılı tutulurken, sayısal değer tuşlarıyla kısayol değeri girilmelidir. Klavye üzerinde sayısal değer tuşları 2 çeşittir, bunlar: Klavyenin üst tarafında bulunan klavye üstü sayısal değer tuşları ve klavyenin sağ tarafında bulunan numerik tuşlardır. Bunlardan numerik tuşlar genelde ALT kombine tuşu ile, klavye üstü tuşlar ise SHIFT veya ALT Gr kombine tuşu ile kullanılmaktadır. İlgili tuşların hiçbiri aynı işlevi yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru sayısal değer tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟑 Son olarak işlem bittiğinde bilgisayar tarafından işaretin oluşturulması için ana kombine tuşu serbest bırakılmalıdır.

İşareti yukarıdan kopyalamak için, Kopyala butonu kullanılabilir. Veya bir diğer yöntem için, işaretin üzerine farenin sol tuşu ile çift tıklama yapılarak işaret seçilmeli ve ardından CTRL-C kısayolu ile veya farenin sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden Kopyala seçeneğini seçerek kopyalama işlemi yapılmalıdır.

Esin Türkmen

Bilgisayar ortamında kullanılabilecek her türlü işaretle ilgili bir webmaster...

2 yorum:

 1. saçmalık ne yazdığınızı bile bilmiyosunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. KULLANIM-1
   ALT tuşuna basılı tut. Klavyenin sağ tarafından 61 (altmış bir) rakamını yaz. ALT tuşunu bırak.

   KULLANIM-2
   SHİFT tuşuna basılı tut. Klavyenin üst tarafından 0 (sıfır) tuşuna bas. SHİFT tuşunu bırak.

   Sil