Klavyede Ters Slash Backslash İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede ters eğik çizgi backslash İşareti Simgesi Sembolu Nasil Yapilir How To Make Reverse Solidus on keyboard shortcut
\

Kopyala ! Kopyalandı !
Simge Bilgileri
UNICODE U+005C
DECIMAL \
HEXADECIMAL \
URL KODU %5C
JAVASCRİPT KODU \u005C
CSS KODU \00005C
RUBY KODU \u{005C}
İNGİLİZCESİ Reverse Solidus
KISAYOLU ALT+92
ALT Gr+\
Tanım Bilgileri
Ters eğik çizgi, eğik çizginin tersi olup bilgisayar yazılımlarında art arda gelen dizinleri birbirinden ayırt etmek için kullanılır. Ayrıca hiyerarşi belirten sıralamaları yaparken terimler arasında kullanılır.
Kullanım Bilgileri
Türkçe klavyede backslash tuşu nerede nasıl yapılır Bu işaret Türkçe klavyede ALT+92 veya ALT Gr+\ kısayolu kullanılarak yapılabilir. Bu kısayol için kullanılacak özel ters slash tuşu, yukarıdaki klavyede görüldüğü gibi genellikle klavye üstü 0 sayı tuşunun sağında, tire tuşunun solunda ve P-Ğ harf tuşlarının üstünde yer almaktadır. Bu tuşa ALT Gr tuşu ile birlikte bastığınızda ters slash işareti oluşur.
İngilizce klavyede ters slash işareti nasıl yapılır Bu işaret İngilizce klavyede \ işaret tuşu kullanılarak yapılabilir. Bu özel işaret tuşu, yukarıdaki İngilizce klavyede görüldüğü gibi, genellikle sol altta SHIFT tuşunun sağında ve WIN tuşunun üstünde yer alır. Bu tuşa basıldığında ters eğik çizgi işareti oluşur.
Ayrıca işareti yukarıdaki Kopyala butonunu kullanarak, veri girişi yapılabilen her türlü platform üzerinde (Facebook, Twitter, Microsoft Office Word, Excel) yapıştırma işlemi yaparak kullanabilirsiniz.
AÇIKLAMALAR
Bu işarete ait kısayol değeri yalnızca Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlar için geçerli olup diğer işletim sistemlerinde -hepsinde denenmemekle birlikte- çalışmamaktadır.

İşareti kısayolu kullanarak yaparken izlenmesi gereken birkaç adım aşağıda verilmiştir:
𝟏 Öncelikle, işaretin yapılabilmesi için kısayol değeri girilinceye kadar ana kombine tuşuna (örneğin; ALT, SHIFT veya ALT Gr) basılı tutulmalıdır. Bu tuşlar aynı işlevleri yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru ana kombine tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟐 Ana kombine tuşuna basılı tutulurken, sayısal değer tuşlarıyla kısayol değeri girilmelidir. Klavye üzerinde sayısal değer tuşları 2 çeşittir, bunlar: Klavyenin üst tarafında bulunan klavye üstü sayısal değer tuşları ve klavyenin sağ tarafında bulunan numerik tuşlardır. Bunlardan numerik tuşlar genelde ALT kombine tuşu ile, klavye üstü tuşlar ise SHIFT veya ALT Gr kombine tuşu ile kullanılmaktadır. İlgili tuşların hiçbiri aynı işlevi yerine getirmedikleri için, kısayoldan doğru sonuç elde edilebilmesi için, yukarıda belirtilen doğru sayısal değer tuşlarının kullanılması gerekmektedir.
𝟑 Son olarak işlem bittiğinde bilgisayar tarafından işaretin oluşturulması için ana kombine tuşu serbest bırakılmalıdır.

İşareti yukarıdan kopyalamak için, Kopyala butonu kullanılabilir. Veya bir diğer yöntem için, işaretin üzerine farenin sol tuşu ile çift tıklama yapılarak işaret seçilmeli ve ardından CTRL-C kısayolu ile veya farenin sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden Kopyala seçeneğini seçerek kopyalama işlemi yapılmalıdır.

Esin Türkmen

Bilgisayar ortamında kullanılabilecek her türlü işaretle ilgili bir webmaster...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder